Jak vybrat hudbu na obřad?

Čas od času se mě snoubenci ptají, jakou hudbu je dobré zvolit na obřad. Na tuto otázku se mi ale vždy těžko odpovídá, jelikož je to velmi osobní a každý by si tu svou skladbu měl vybrat podle vlastních pocitů. Mám pro vás ale pár rad a doporučení, jak hudbu na obřad vybírat. 

 

Ozvučení oddávajícího

U větších, nebo venkovních obřadů je vhodné, aby měl oddávající k dispozici mikrofon napojený na reprobox nebo zvukovou aparaturu. Ve venkovním prostředí je totiž mnoho okolního šumu a může se snadno stát, že svatebčasné v zadních řadách oddávajícího bez posílení hlasu neuslyší. Mikrofon v takových případech poté můžete (ale nemusíte) využít i vy pro vyslovení svých ano. Ne však každý oddávající chce mikrofonu využít a tak je dobré se s ním na tom předem domluvit. Záleží také na hlasových dispozících každého oddávajícího a ten by to měl správně vyhodnotit na základě svých vlastních zkušeností. 

 

Hudba před obřadem

Hudba před obřadem má dle mého názoru velký význam a byla by škoda na ni zapomenout. Jejím úkolem je navodit příjemnou atmosféru a pomoci uvolnit napětí. K tomuto účelu se výborně hodí hudba instrumentální nebo akustická. Je to přeci jen intro a to hlavní teprve příjde a mělo by oproti intru vyniknout. Hudba před obřadem by se měla hrát potišeji, přibližně na třetinu až polovinu hlasitosti, než následující dvě skladby, při kterých bude ženich a poté nevěsta přicházet k oltáři. Osobně rád před obřadem vybírám z těchto interpretů: The Piano Guys, Vitamin String Quartet, Dallas String Quartet, 2Cellos, Midnite String Quartet, The Piano Girls, Piano Tribute Players a Brooklyn Duo. Jejich skladby si můžete pohodlně poslechnout např. na Youtube nebo Spotify.

 

Nástup ženicha

Svou skladbu by si v ideálním případě měl vybrat sám ženich. Měla by to být hudba, která ho charakterizuje, je to jeho srdcovka, nebo by měl prostě jen cítit, že to je ta skladba, na kterou ke společnému životu vykročí. Jakmile se totiž taková hudba rozezní, nervozita opadne a k oltáři se mu půjde s nutnou lehkostí. Pokud si vyberete skladbu, která má delší rozjezd, vyberte z ní vhodnou nebo vaší oblíbenou část. Ideální délka nástupní skladby je okolo jedné minuty. Záleží ale především na tom, jak dlouhá cesta k oltáři vás čeká. Tu byste si měli předem změřit a podle toho délku vaši skladby upravit. Je lepší mít připravenou skladu delší, abyste měli případnou časovou rezervu. Skladbu je totiž vždy mnohem snažší ukončit do ztracena, než ji nastavovat. Totéž doporučení platí i pro příchod nevěsty.

 

Nástup nevěsty

Stejně jako u ženicha, se ani ve výběru skladby pro příchod nevěsty fantazií meze nekladou. Budou to vaše poslední svobodné kroky, tak ať stojí za to! Za zvážení určitě stojí i volba klasiky jako je Wedding March nebo Bridal Chorus. U něvěsty se počítá s tím, že její nástup k oltáři bude pomalejším krokem, než tomu bylo u ženicha. Délka skladby by měla být o polovonu delší, než skladba na nástup ženicha.

 

Výměna prstýnků

Samotný obřad doporučuji bez podkresové hudby, aby bylo oddávajícímu dobře rozumět i v zadních řadách. Další hudební podkres by měl následovat až po vyslovení vašich “ano”, kdy si budete nasazovat prstýnky, proběhne první novomanželský polibek a budou následovat podpisy novomanželů a jejich svědků. Pro tento okamžik zvolte skladbu, kterou je vám blízká, je pozitivní a vyvolává romantickou náladu, nebo oslavnou atmosféru.

 

Záložní skladba

Každý oddávající vede obřad trochu jinak. Většinou vám stačí jedna skladba na podkres pro výměnu prstýnků a podpisy, avšak někdy má oddávající připravené i něco na víc a přeje si to umocnit nebo oddělit další skladbou. Takovou informaci se pak ozvučující často dozví od oddávajícího třeba až krátce před obřadem a proto je dobré mít připravenou jednu takovou skladbu v záloze.

 

Gratulace

Ty často trvají i půl hodiny. Vždy záleží na počtu gratulujících svatebčanů a jejich výřečnosti. Je proto dobré mít připraveno raději více skladeb a ty seřadit podle vaší oblíbenosti. Zde je vhodné zvolit klidnější romantické skladby, aby pouze dokreslovali poobřadní atmosféru.

 

Špalír

Ve chvíli, kdy vám dogratuluje poslední svatebčan, svatebčané vytvoří takzvaný špalír, nebo-li uličku, kterou následně projdete. Na tyto první novomanželské kroky špalírem zvolte rychlejší, pozitivní a oslavnou hudbu. Průchod špalírem je poměrně krátká záležitost a tak je dobré z vybrané skladby vybrat i konrétní pasáž, jelikož zde na žádné hudební rozjezdy není čas.